Nagroda Pulitzera również dla publikacji internetowych

Rada odpowiedzialna za przyznawanie Nagród Pulitzera poinformowała, że rozszerzy zasób źródeł branych pod uwagę pod kątem przyznawania prestiżowych wyróżnień za najlepsze publikacje dziennikarskie. Oprócz tradycyjnej form drukowanych jury będzie również oceniać artykuły publikowane w Internecie.

Każda z organizacji, która będzie się starać o otrzymanie nagrody Pulitzera będzie musiała spełnić kilka warunków. Wśród nich znajdzie się m.in. konieczność publikacji artykułów przynajmniej raz w tygodniu, bycie firmą w pełni amerykańską oraz uprawianie oryginalnego dziennikarstwa.

Przez ponad 10 lat Rada nie zwracała uwagi na publikacje zamieszczane w Sieci, jednak rozwój tego rodzaju dziennikarstwa wywarł znaczny wpływ na tradycyjne formy publicystyki. W związku z tym Rada zdecydowała się na wzięcie pod uwagę również publikacji internetowych.

Miało to również związek z sytuacją na rynku prasy tradycyjnej. 8 grudnia br. Tribune Co., jeden z większych wydawców prasy w USA, kolportujący m.in. "Chicago Tribune" i "Los Angeles Times", ogłosił bankructwo. Na początku tego miesiąca br. inna spółka wydawnicza, Gannett, odpowiedzialna m.in. za wydawanie gazety "USA Today" ogłosiła, że zamierza zwolnić ponad 600 swoich pracowników z redakcji 85 wydawanych dzienników. To jedne z największych zwolnień w historii tego sektora rynku. Pozostali gracze na rynku zwalniali swoich pracowników już w zeszłym roku.

Czym jest Nagroda Pulitzera?

Nagroda Pulitzera to amerykańska nagroda literacka przyznawana w dziedzinie różnych gatunków dziennikarstwa, lietaratury, dramatu i muzyki. Wyboru dokonuje jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Nagroda przyznawana jest co roku w kwietniu, a jej fundatorem był amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia Joseph Pulitzer. Pierwszą nagrodę jego imienia przyznano w 1917 roku.