Giełda kusi możliwością osiagnięcia zysków, które dają niezależność finansową. Zanim jednak klikniesz „kup” na swojej pierwszej platformie brokerskiej, warto dobrze sie przygotować. Wbrew pozorom to nie kapitał ani szczęście odgrywają tu najważniejszą rolę. Solidne fundamenty inwestowania to przede wszystkim wiedza, ale też przygotowanie technologiczne i stworzenie odpowiedniego środowiska pracy.
Giełda kusi możliwością osiagnięcia zysków, które dają niezależność finansową. Zanim jednak klikniesz „kup” na swojej pierwszej platformie brokerskiej, warto dobrze sie przygotować. Wbrew pozorom to nie kapitał ani szczęście odgrywają tu najważniejszą rolę. Solidne fundamenty inwestowania to przede wszystkim wiedza, ale też przygotowanie technologiczne i stworzenie odpowiedniego środowiska pracy.
Narzędzia i stanowisko pracy
Najważniejszym narzędziem inwestora w XXI wieku jest oczywiście komputer. Powinien on działać płynnie i niezawodnie. Niezbędny standard to minimum 16 GB RAM, szybki procesor (np. Intel i5 lub Ryzen 5) i dysk SSD. Taki sprzęt poradzi sobie z obsługą kilku zakładek przeglądarki, platform inwestycyjnych i narzędzi analitycznych jednocześnie. Dobrze jest też od razu zainwestować w dwa monitory – można dzięki temu równocześnie śledzić wykresy, mieć otwartą platformę brokerską, przeglądać dane makroekonomiczne i czytać newsy. Jeśli planujesz spędzać na inwestowaniu więcej czasu, najlepiej przygotuj sobie profesjonalne stanowisko. Wygodne, ergonomiczne krzesło z regulacją i podparciem dla lędźwi, dobrze dobrane biurko oraz właściwe oświetlenie zapewnią ci odpowiedni komfort i pozwolą się skupić na podejmowaniu jak najlepszych decyzji inwestycyjnych.
Niezawodny Internet
Szybkie i stabilne łącze internetowe ma ogromne znaczenie. 50 Mb/s to niezbędne minimum, ale tak naprawdę im więcej, tym lepiej. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaw na połączenie przewodowe, które jest stabilniejsze niż Wi-Fi. Przemyśl też od razu wersję awaryjną, taką jak np. hotspot z telefonu, który może okazać się ratunkiem w przypadku awarii głównego Internetu. W tradingu, szczególnie krótkoterminowym, liczy się każda sekunda, a niespodziewana utrata połączenia czy jego opóźnienie mogą spowodować, że zlecenie nie zostanie zrealizowane w odpowiednim momencie, co finalnie może mieć ogromny wpływ na wyniki.
Zanim zainwestujesz
Giełda to nie hazard. Tu nie sprawdzą się przeczucia. Inwestowanie oparte na informacjach znalezionych na forach internetowych też rzadko kiedy kończy się sukcesem. Zanim jeszcze zainwestujesz swoje pierwsze środki, poświęć czas by dowiedzieć się jak działa giełda i na czym polega inwestowanie w akcje. Warto poznać podstawy analizy technicznej i fundamentalnej, nauczyć się interpretować raporty finansowe spółek, a także śledzić trendy rynkowe i rozumieć wpływ makroekonomii na notowania. Obecnie materiałów na ten temat mamy naprawdę bardzo dużo, co więcej są one łatwo dostępne – książki, kursy online, kanały na YouTubie – to wszystko pozwoli ci zbudować niezbędną bazę wiedzy, a następnie na jej podstawie opracować własną strategię inwestowania.
Kontekst rynkowy
Jednym z częstych błędów początkujących inwestorów jest inwestowanie „w ciemno”, bez znajomości szerszego kontekstu rynkowego. Zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na analizach pojedynczych spółek, warto śledzić całe sektory i indeksy giełdowe, takie jak np. index russell 2000, który obejmuje 2000 mniejszych spółek notowanych na amerykańskich giełdach. Można go traktować jak barometr kondycji sektora małych przedsiębiorstw. Dostarcza to cennych wskazówek co do nastrojów rynkowych, pomaga ocenić poziom ryzyka i wyłapać potencjalne okazje.
Bezpieczeństwo danych
Ważnym tematem, którego nie można pominąć jest zabezpieczenie danych i prywatności. Pamiętaj o używaniu silnych haseł i regularnie aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające. Wyrób sobie nawyk tworzenia kopii zapasowych ważnych informacji – czy to na dysku zewnętrznym, czy w chmurze.
Inwestowanie to nie tylko umiejętność wyboru właściwej spółki w odpowiednim momencie. To także zestaw kompetencji, nawyków i dobrze przygotowane środowisko pracy. Połączenie wiedzy rynkowej, odpowiedniego sprzętu IT, ergonomii i systematycznego podejścia daje solidne fundamenty, na których można budować skuteczną strategię inwestycyjną.
Materiał Partnera